Sac-Joaquin Sub-Section 1 Track & Field Championships

 

At Modesto Junior College - 5/17/01

* GIRLS

 

100 METER DASH (w:NWI):

1. Reshundra Smiley, Ceres 12.11; 2. Ranisha Bragg, Edison

12.15; 3. Courtney Shires, Bret Harte H 12.29; 4.

Delores Vaughn, A.A. Stagg 12.30; 5. Lorelyn

Pascual, Sierra 12.64; 6. Nikki Chase, Merrill

West 12.65; 7. Keiona Williams, Ceres 12.68; 8.

Audrey Bernard, Los Banos 12.69; 9. Mashari

Grant, Johansen Hig 12.76.

 

200 METER DASH (w:NWI): 1. Ranisha Bragg, Edison 24.86; 2. Reshundra Smiley, Ceres 25.45; 3. Delores Vaughn, A.A. Stagg

25.46; 4. Courtney Shires, Bret Harte H 25.60; 5.

Nikki Chase, Merrill West 25.70; 6. Audrey

Bernard, Los Banos Hi 26.23; 7. Lorelyn Pascual,

Sierra 26.26; 8. Dominique Carter, Merrill West

26.28; 9. Keiona Williams, Ceres 27.04.

400 METER DASH: 1. Dominique Carter,

Merrill West 59.63; 2. Kelly Wolford, Johansen

Hig 1:00.30; 3. Jaime Rooke, Lincoln 1:00.47; 4.

Savana Duchala, Modesto 1:00.56; 5. Katelin

Grant, Lodi 1:01.27; 6. Kately Shiep, Lincoln

1:01.68; 7. Shamina Brown, Modesto 1:01.69; 8.

Megan McInnis, Sonora 1:02.75; 9. Jackie Wall,

Los Banos 1:03.14.

800 METER RUN: 1. Alexis Bartschi, Merrill

West 2:16.13; 2. Brittany Proctor, Sierra 2:22.30; 3.

Seanna Martin, Bret Harte 2:22.76; 4. Megan

Lewis, Tracy 2:26.65; 5. Kelly Martin, Golden

Valle 2:26.82; 6. Hillary Perkins, Turlock 2:26.92;

7. Erin McCoy, Beyer 2:27.41; 8. P Guerrero,

Hughson 2:27.70; 9. Alexa Carleton, Sonora

2:28.44.

1,600 METER RUN: 1. Alexis Bartschi,

Merrill West 5:08.24; 2. Seanna Martin, Bret Harte

5:10.37; 3. Ashleigh Smith, Grace Davis 5:11.60;

4. Megan Lewis, Tracy 5:22.51; 5. Dallon

Williams, Atwater 5:23.14; 6. Nicole Johnson,

Beyer 5:34.22; 7. Rachel Coward, Tokay 5:37.30;

8. Natalie Karr, Calveras 5:43.84; 9. Sarah Lipelt,

Lodi Sc 5:45.54; - Krissy Keen, Grace Davis NT; -

Kim Thomas, Merced NT; - Kelly Martin, Golden

Valle NT; - Becca Kudela, Mariposa NT; - Timi

Gould, Central Cath NT; - Karina Nava, LeGrand

NT; - Marisa Hudlin, Tokay NT; - J Loogman,

Escalon NT; - I Gonzales, Livingston NT; - Mary

Bethlink, Tokay S NT; - Susann Braeunig,

Manteca NT; - J Jensen, Patterson Hi NT; -

Messina Fatinas, Lincoln NT.

3,200 METER RUN: 1. Ashleigh Smith,

Grace Davis 11:37.65; 2. Julie Lauterbach, Bret

Harte 11:42.60; 3. I Gonzales, Livingston 11:47.20;

4. Karylyn Neiland, Tokay S 12:02.10; 5. Amanda

Toon, Manteca 12:03.45; 6. J Kendrick,

Riverbank 12:10.68; 7. Liz Tavarez, Sierra

12:15.15; 8. Natalie Alvarez, Ceres S 12:32.34; 9.

Paula Gonzales, Merced 12:44.74; 10. Sarah

Lipelt, Lodi Sc 12:48.74; 11. Becky Lee, Lincoln

12:49.44; 12. Kelsey Starn, Grace Davis 12:51.94;

13. Kristen Farac, Sierra 12:57.54; 14. Bebbie

Parrot, Lincoln 13:00.94; 15. Rachel Meath, Lodi

13:02.44; 16. Priscilla Allegria, Golden Valle

13:04.94; 17. Ashley Hammerstein, East Union H

13:05.94; 18. Jennifer Foster, Sonora 13:06.74; 19.

Alma Garcia, Grace Davis 13:37.63; 20. Marisa

Hudlin, Tokay S 14:22.34; 21. Monica Kautz,

Linden 14:25.94; 22. J Iafrate, Escalon 14:27.84.

100 METER HURDLES (w:NWI): 1.

Candace Clark, Lincoln 15.17; 2. Sarah Butler,

Lodi Sc 15.32; 3. Dinah Clark, Lincoln 15.96; 4.

Andi Sass, Lincoln 16.27; 5. Jennifer Sanchez,

Sierra 16.54; 6. Melissa Tracey, Johansen 16.60;

7. Ashley Orvis, Oakdale 16.64; 8. Antonia

Bethel, Turlock 20.24; 9. Cathleen Gaberel,

Downey 24.44.

300 METER LOW HURDLES: 1. Antonia

Bethel, Turlock 46.33; 2. Candace Clark, Lincoln

46.42; 3. Germaine Engstrom, Bret Harte 46.63; 4.

Nichelle Dean, Merrill West 47.32; 5. Sarah

Butler, Lodi 47.47; 6. Cathleen Gaberel, Downey

47.67; 7. Dinah Clark, Lincoln 48.09; 8. Ashley

Orvis, Oakdale 50.14.

4X100 METER RELAY: 1. Ceres 49.34; 2.

Merrill West 49.85; 3. Edison 50.10; 4. Bret Harte

50.59; 5. Johansen 50.81; 6. East Union 51.27; 7.

Los Banos 52.00; 8. Grace Davis 52.25; 9. Lodi

52.50.

4X400 METER RELAY: 1. Merrill West

3:57.39; 2. Sierra 4:02.88; 3. Lincoln 4:10.33; 4.

Johansen Hig 4:12.17; 5. Golden Valley 4:13.31;

6. Modesto 4:13.41; 7. Grace Davis 4:14.54; 8.

Lodi Sc 4:14.96; 9. Los Banos 4:18.54.

HIGH JUMP: 1. Danielle St. John, Oakdale

5-02; 2. Heather Hernandez, Turlock 5-02; 3. Kira

Brandenburg, Turlock 5-0; 3. Candace Milton,

A.A. Stagg H 5-0; 5. Reshundra Smiley, Ceres

5-0; 6. Janine Holden, Mariposa 5-0; 7. Jessica

Griffith, Linden 4-10; 8. Donella Green, Golden

Valley 4-08; 8. Lisa Adams, Manteca 4-08; 8.

Jennifer Tallman, Merrill West 4-08; 11. Angela

McIntire, Tokay S 4-08; 12. Audrey Biehle,

Amador 4-06.

POLE VAULT: 1. Annie Malaythong, Golden

Valley 11-03; 2. Chaunte Mitchell, Tracy 10-06; 3.

Kelly Tort, St. Mary's 10-0; 4. Kaitlyn Madsen,

Oakdale 9-06; 5. Angela Pinocchio, Sonora 9-0;

5. A Millanes, Riverbank 9-0; 7. Molly Siebert,

Sonora 9-0; 8. K.C. Mabe, Turlock 9-0; 9. Katrina

Brand, Johansen 8-06; 10. Ashley Peters,

Modesto 8-06.

LONG JUMP: 1. Latrise Nunnaly, Merrill West

17-07 w:NWI; 2. Candace Milton, A.A. Stagg H

17-04 w:NWI; 3. Lauren Moscovic, St. Mary's

17-02 w:NWI; 4. J. Sanchez, Riverbank 16-01

w:NWI; 5. Karen Balumba, Lincoln 15-06 w:NWI;

6. Ahklia Gorman, Edison 15-05.50 w:NWI; 7.

Rochelle Hewitt, Golden Valley 15-03 w:NWI; 8.

Staycee Lee, A.A. Stagg H 15-01 w:NWI; 9.

Dorea Johnson, Los Banos 14-01 w:NWI.

TRIPLE JUMP: 1. Latrise Nunnaly, Merrill

West 36-02 w:NWI; 2. Candace Milton, A.A.

Stagg H 35-08 w:NWI; 3. Germaine Engstrom,

Bret Harte 35-02.75 w:NWI; 4. Loretta McKinney,

Downey 34-05.50 w:NWI; 5. Rochelle Hewitt,

Golden Valle 34-02.75 w:NWI; 6. Jennifer

Tallman, Merrill West 33-10 w:NWI; 7. Donella

Green, Golden Valley 33-08 w:NWI; - Katie

Anderson, Oakdale ND w:NWI; - Audrey Biehle,

Amador ND w:NWI; - J. Sanchez, Riverbank ND

w:NWI.

SHOT PUT: 1. Amy Haapanen, East Union

40-09.50; 2. Kate Birkmaier, Golden Valley 37-11;

3. Jennifer Parker, Turlock 36-08.50; 4. Anita

Vandomselaar, Downey 36-01; 5. Kristina Price,

Atwater 35-11.75; 6. Antoya Perkins, Ceres

34-06.25; 7. J Well, Escalon 34-01.25; - Sarah

Barnett, Bret Harte ND; - Heather Dumas,

Oakdale ND; - Kristin Poole, Mariposa ND; -

Ashley Yarbrough, Edison ND; - Allison Austin,

Lincoln ND.

DISCUS THROW: 1. Kristina Price, Atwater

123-0; 2. Antoya Perkins, Ceres 117-04; 3.

Amanda Avila, Johansen 117-02; 4. Sarah

Barnett, Bret Harte 115-0; 5. Robyn Basey, Beyer

112-01; 6. Stacey Hawks, Golden Valle 111-02; 7.

J Well, Escalon 110-07; - Amy Haapanen, East

Union ND; - Kristin Poole, Mariposa Hig ND; - H

Brady, Hughson ND; - Kelsey Mort, Amador ND;

- Kate Birkmaier, Golden Valle ND; - Brooke

Reynosa, Tokay S ND.

 

* BOYS

100 METER DASH (w:NWI): 1. Maurice

Dosty, Franklin 10.64; 1. Rodney Landingham,

Sonora 10.64; 3. Randy Landingham, Sonora

10.90; 4. Wendall Mathis, Merced 10.97; 5. Kenny

Hughes, East Union 11.08; 6. Kasey McClain,

Oakdale 11.11; 7. Jason Peebler, Central Cath

11.14; 8. Marcus Smith, Grace Davis 11.21; 9.

Jason Williams, Los Banos 11.32.

200 METER DASH (w:NWI): 1. Rodney

Landingham, Sonora 21.35; 2. Maurice Dosty,

Franklin Hig 21.83; 3. Randy Landingham,

Sonora 21.98; 4. Kenny Hughes, East Union

22.25; 5. Chris Berrian, Atwater 22.26; 6. Marcus

Smith, Grace Davis 22.52; 7. Kevin Luyster, Bret

Harte 22.92; 8. Shawn Barrios, Manteca 22.96; 9.

Neil Bland, Sonora 23.14.

400 METER DASH: 1. Neil Bland, Sonora

50.11; 2. Mike Winston, Lincoln 50.32; 3. Abram

Coleman, Franklin 50.33; 4. Larry Grace, Beyer

50.58; 5. Kenny Luyster, Bret Harte H 50.72; 6.

Chris Galindo, Lodi 51.33; 7. Chris Berrian,

Atwater 51.62; 8. Clifton Mason, A.A. Stagg 52.10;

9. Denham, Modesto Chr 52.13.

800 METER RUN: 1. Sean Marzolf, Lodi

1:57.18; 2. Jeff Paneda, Manteca 1:58.47; 3. Sean

Payne-Wilson, Sierra 1:58.48; 4. Chris

Hernandez, Johansen Hig 1:59.22; 5. Robby

Ellis, Oakdale 1:59.53; 6. Khalil Hallack, Modesto

2:04.12; 7. Matt Kiesz, Lodi 2:04.21; 8. Victor

Cerna, Golden Valley 2:08.58.

1,600 METER RUN: 1. Sean Marzolf, Lodi

4:26.18; 2. John Kluve, Lincoln 4:28.74; 3. Josh

Willingham, East Union 4:31.07; 4. Victor Cerna,

Golden Valley 4:32.14; 5. Oscar Uribe, Grace

Davis 4:32.32; 6. Brian Boone, East Union

4:33.31; 7. John Perez, Sonora 4:34.15; 8. J

Viscano, Riverbank 4:35.71; 9. Matt Kiesz, Lodi

4:40.34; 10. Steve Cardinalli, St. Mary's 4:40.54;

11. Jeff Lease, Lincoln 4:40.84; 12. Lance Von

Stade, Turlock 4:41.64; 13. Alex Baechle,

Argonaut 4:41.84; 14. M Collins, Riverbank

4:45.74; 15. Joey LeGrande, Ceres 4:45.94; 16. A

Rosales, Riverbank 4:46.74; 17. Mark Pruitt,

Summerville 4:47.34; 18. Josh Michael, Central

Cath 4:47.74; 19. Dean Harter, Modesto Chr

4:47.94; 20. Carlos Leal, Atwater 4:51.44; 21.

David Gonzalez, Atwater 4:52.44.

3,200 METER RUN: 1. Ricky Cuevas, East

Union 9:35.67; 2. John Kluve, Lincoln 9:40.76; 3.

Doug Pardini, Lincoln 9:40.78; 4. M Collins,

Riverbank 9:48.20; 5. Antonio Miramontes,

Golden Valle 9:48.41; 6. Miguel Uribe, Grace

Davis 9:54.09; 7. Willy Toon, Manteca 9:56.25; 8.

Jose Rios, Turlock 10:05.30; 9. Byron Fiscus,

Bret Harte 10:07.10; 10. Matt Hellier, Modesto

10:07.34; 11. Michael Holtz, Tracy 10:12.94; 12.

Mark Pruitt, Summerville 10:14.34; 13. Tom

Peterson, Beyer 10:15.64; 14. J Viscano,

Riverbank 10:16.54; 15. Jose Chavez, Modesto

10:17.44; 16. L Casky, Escalon 10:21.94; 17. Ben

Wagner, Lodi 10:29.24; 18. Fred Braughtigam,

Lincoln 10:31.54; 19. Jeff Lease, Lincoln 10:33.00;

20. Ryan Royce, Sonora 10:35.94; 21. David

Jigour, Mariposa 10:39.44; 22. Marty Jellin,

Lincoln 10:39.54; 23. Brian Morris, Bret Harte

10:46.54; 24. Jay Nakagawa, Sierra 10:47.54; 25.

Jose Garcia, Delhi 10:56.94.

110 METER HURDLES (w:NWI): 1. Chris

Tsang, Bear Creek 14.63; 2. Charlie Larson,

Manteca 15.05; 3. Tervell Quinley, Merrill West

15.24; 4. Maurice Peoples, Bear Creek 15.39; 5.

Chris Henderson, Lincoln 15.40; 6. Jay Zwahlen,

Grace Davis 15.42; 7. Abe Foster, Johansen

15.72; 8. Matt Truscott, Sierra 15.75; 9. J

Hamilton, Riverbank 15.92.

300 METER INT HURDLES: 1. Tervell

Quinley, Merrill West 38.94; 2. Charlie Larson,

Manteca 39.74; 3. Matt Juarez, Golden Valley

39.84; 4. Maurice Peoples, Bear Creek 39.86; 5.

Jay Zwahlen, Grace Davis 40.38; 6. Deandre

Amos, A.A. Stagg 40.68; 7. Maurice Dotson,

Atwater 41.36; 8. Daniel Cardoza, Tracy 42.09; 9.

B Dias, Hilmar 43.24.

4X100 METER RELAY: 1. Sonora 42.90; 2.

A.A. Stagg 43.18; 3. Franklin 43.46; 4. Merrill West

43.66; 5. Lincoln 44.21; 6. Livingston 44.54; 7. Los

Banos Hi 44.56; 8. Lodi 44.74; - Merced DQ.

4X400 METER RELAY: 1. Sonora 3:25.10; 2.

Lodi 3:29.00; 3. Los Banos 3:29.20; 4. East Union

3:29.68; 5. Franklin 3:31.17; 6. Tracy 3:31.66; 7.

Modesto 3:34.10; 8. Hilmar 3:34.26; - Grace

Davis NT.

HIGH JUMP: 1. K Beeman, Escalon 6-02; 2.

John Meath, Amador 6-02; 3. D Wright,

Livingston H 6-0; 4. S Meinert, Riverbank Hi 6-0;

5. Maurice Peoples, Bear Creek 5-10; 6. Ben

Karr, Calveras 5-10; 7. Ron Tilton, Manteca 5-10;

8. Adam Madsen, Oakdale 5-10; 9. Mario

Presas, Downey 5-08.

POLE VAULT: 1. Leon Klee, Turlock 15-0; 2.

Mike Landers, Golden Valley 14-06; 3. Patrick

Kitto, Bear Creek 14-06; 4. Eduardo Ochoa,

Golden Valley 14-0; 5. Scott Bachman, Modesto

13-06; 5. Kevin Barrett, Sonora 13-06; 7. Tim

Cline, Modesto 13-06; 8. R DeYoung, Riverbank

13-0; 9. Stephen Dixon, Lincoln 12-06; 9. Jeff

Giron, Johansen 12-06.

LONG JUMP: 1. Tervell Quinley, Merrill West

22-06 w:NWI; 2. Brandon S Goodwin, A.A. Stagg

21-04 w:NWI; 3. Lionel Scott, Lodi 21-03 w:NWI; 4.

Dwanne Chon, Turlock 21-01.50 w:NWI; 5.

James Barboa, Golden Valley 20-05 w:NWI; 6. N

Purganan, Livingston 20-01.75 w:NWI; 7. Jason

Peebler, Central Cath 19-08.75 w:NWI; - Matt

Ellinwood, Sonora ND w:NWI; - Chris

Henderson, Lincoln ND w:NWI.

TRIPLE JUMP: 1. Eddie Olvarez, Atwater

44-09 w:NWI; 2. Dejon McIntyre, Sierra 42-09.50

w:NWI; 3. Kevin Luyster, Bret Harte 42-01 w:NWI;

4. S Meinert, Riverbank Hi 42-00.50 w:NWI; 5.

Sham Sangeria, Atwater 41-11.25 w:NWI; 6.

Shane McDonald, Sonora 41-02.50 w:NWI; 7.

Johnny Hong, Grace Davis 40-02.25 w:NWI; 8.

Daniel Parks, Los Banos 40-00.50 w:NWI; 9. A

Seward, Hilmar 39-09.25 w:NWI.

SHOT PUT: 1. Reagan Mauia, Tokay

52-08.25; 2. Troy Baker, Calveras Hig 51-03; 3. J

DeBruin, Hilmar 49-10; 4. A Coooper, Riverbank

48-02.50; 5. J.C. Cearley, Lincoln 48-02; 6. Terry

Hale, Tokay S 47-11; 7. Kevin Bryan, Grace

Davis 47-10.25; 8. Ranbir Johal, Atwater

43-09.50; - Ron Tilton, Manteca ND; - J.R. Marks,

Modesto ND; - Jon Fausett, Tokay ND.

DISCUS THROW: 1. A Coooper, Riverbank

156-01; 2. Jon Fausett, Tokay 155-11; 3. Ryan

Soulsby, Bear Creek H 153-06; 4. Tan Hafoka,

Bear Creek 150-11; 5. Mike Billikopf, Johansen

149-05; 6. Terry Hale, Tokay 148-02; 7. Lee

Brown, A.A. Stagg 145-01; 8. James Earl,

Johansen 140-10; 9. Mario Leon, Sierra 137-04;

10. Robert Hardgraves, Merced 136-08; 11.

Adam Arzola, Modesto 130-05.